صفحه نخست  |   درباره ما  |   تاریخچه  |   عضویت  |   شرایط  |   تماس با ما
فارسی    |   English
Label Label
آزمون  |   تالار انجمن  |   توصیه به بیماران  |   بررسی موردی  |   عضویت  |   اخبار  |   منابع بالینی  |   دایرکتوری اعضا  |  
کاربر میهمان خوش آمدید!    |    ورود اعضا    |    عضویت در سایت
سرفصل های آموزشی
 
آسم
لخته سازي در وريد
سرطان ريه
عفونت هاي ريه
تظاهرات بيماري هاي ريه
بيماري هاي مزمن ريه
سيگار
رینیت
سینوزیت
عفونت هاي ريه
 
سرما خوردگی در اطفال
8/11/2013 5:33:16 PM

سرما خوردگی در اطفال

 سرماخوردگی شایع ترین بیماری در آمریکا است . در این بیماری اطفال نسبت به بالغین بیشتر مبتلا شده و علائم طولانی تری خواهند داشت . سرماخوردگی مسوول حدودا 22 میلیون روز ترک مدرسه و 20 میلیون روز ترک محل کار ، شامل زمان مورد استفاده برای درمان بچه بیمار است .

علل سرماخوردگی

سرماخوردگی شامل مجموعه ای از علائم ایجاد شده توسط ویروس های متعددی است . ویروس اصلی مسوول سرماخوردگی رینو ویروس است که بیش از 100 گونه متفاوت از آن وجود دارد .  ویروس های دیگری  مثل انترو ویروس ( اکو ویروس و کوکسا کی ویروس)  و کورونا ویروس و بسیاری از دیگر ویروس ها نیز می توانند منجر به سرماخوردگی شوند . به علت همین تنوع ویروس های مولد علائم بیماری، افراد ممکن است چند بار در یکسال و دهها بار در طول عمر مبتلا به سرماخوردگی شوند .

افراد کمتر از 6 سال به طور متوسط 6 تا 8 بار در سال ( به ویژه طی ماههای سرد تا ماهی یکبار ) دچار سرماخوردگی می شوند که به طور متوسط علائم آنها تا 14 روز طول می کشد ، این بدین معنی است که بچه ممکن است دچار علائم متناوب سرماخوردگی برای تقریبا نیمی از این دوره زمانی شود ، بدون اینکه منجر به نگرانی خاصی شود . به نظر می رسد کودکان تحت نگهداری در مهد کودک نسبت به کودکان تحت نگهداری در خانه بیشتر دچار سرماخوردگی می شوند ، اما با رسیدن به سن مدرسه این حالت برعکس می شود ، که احتمالا به علت ایمنی بالاتر آنها نسبت به تعداد بیشتری ویروس است .

الگوی فصلی  سرماخوردگی ممکن است در هر زمانی از سال اطفال افتد . اگر چه غالب آنها بدون توجه به جغرافیای منطقه در فصول پائیز و زمستان اتفاق می افتند . سرماخوردگی در اثر تماس با هوای سرد ایجاد نمی شود .

انتشار  سرماخوردگی از یک فرد به فرد دیگر ، هم با تماس مستقیم و هم با تماس با ویروس در محیط انتشار می یابد . سرماخوردگی به ویژه طی 2 تا 4 روز اول بیماری بسیار واگیردار است .

·        تماس مستقیم :  افراد با سرماخوردگی به طور معمول ویروس را روی دستان خود حمل می کنند ، به طوریکه از این طریق برای حداقل 2 ساعت،  امکان آلوده کردن دیگران وجود دارد. اگر یک بچه بیمار ، با بچه دیگری تماس داشته باشد و آن  فرد چشم ، بینی یا دهان خود را لمس کند ، ویروس می تواند آن فرد را آلوده کند.

·        آلودگی از طریق ذرات آلوده در سطوح : برخی ویروسهای سرماخوردگی می توانند روی سطوحی مثل آشپزخانه ، دستگیره در یا اسباب بازی ها تا 1 ساعت زنده بمانند .

·        استنشاق ذرات ویروس : قطرات محتوی ذرات ویروس می توانند طی تنفس یا سرفه بیمار در هوا انتشار یابند . اگر چه رینو ویروس به طور معمول در نتیجه تماس با قطرات ریز آلوده منتشر نمی شود ، اما ویروس های دیگری مثل آنفولانزا و کورونا ویروس می توانند از طریق قطرات ریز منتقل شوند. ویروسهای سرماخوردگی به طور معمول از طریق بزاق منتقل نمی شوند .

علائم سرماخوردگی

علائم و نشانه های سرماخوردگی معمولا 1 یا 2 روز بعد از تماس ایجاد می شود . در اطفال  احتقان بینی برجسته ترین علامت است . اطفال می توانند ترشحات بینی شفاف ، زرد یا سبز داشته باشند . تب ( درجه حرارت بالای 38 درجه سانتی گراد یا 100.4 درجه فارنهایت ) طی سه روز اول بیماری شایع است .

سایر علائم سرماخوردگی ممکن است شامل گلو درد ،سرفه ، تحریک پذیری ، اختلال در خوابیدن و کاهش اشتها باشد . سطح بینی ممکن است قرمز  و متورم باشد و غدد لنفاوی گردن ممکن است کمی بزرگ شوند .

علائم سرماخوردگی معمولا طی 10 روز اول بیماری بدتر می شوند . به هر حال ، برخی اطفال ممکن است آبریزش بینی ، احتقان و سرفه را بیش از 10 روز داشته باشد . به علاوه ، در بچه ها به ویژه در فصول پائیز و زمستان غیر معمول نیست که حین بهبود علائم بیماری ، مجددا دچار سرماخوردگی شوند که در این حال به نظر می رسد سرماخوردگی اولیه بچه برای چند هفته یا حتی چند ماه ادامه دارد . این مسأله نباید به جز در همراهی برخی علائم جدی ، که در ادامه گفته می شود ، باعث نگرانی شود .

 علائم حساسیت مثل رینیت آلرژیک تا حدی از سرماخوردگی متفاوت است و ممکن است شامل خارش آزاردهنده بینی و چشم ها باشد .

عوارض سرماخوردگی

غالب اطفال با سرماخوردگی ، دچار عوارض بیماری نمی شوند . اما والدین باید در مورد علائم و نشانه های عوارض احتمالی بیماری آگاه باشد .

عفونت گوش  5 تا 19 درصد از اطفال به دنبال سرماخوردگی دچار عفونت باکتریایی یا ویروسی گوش می شوند . اگر بچه دچار تب ( درجه حرارت بالای 38 درجه سانتی گراد یا 4/100 درجه فارنهایت ) بعد از سه روز اول از شروع علائم بیماری شود ، احتمال عفونت گوش محتمل می باشد .

آسم  سرماخوردگی می تواند منجر به ویز ( خس خس سینه ) در اطفالی شود که قبلا دچار آن نبوده اند یا منجر به تشدید آسم در اطفال مبتلا به آسم شود .

سینوزیت  اطفال با احتقان بینی که بعد از یک دوره 10 روزه بهتر نمی شوند، ممکن است دچار سینوزیت باکتریال شده باشند .

پنومونی  اطفال با تداوم تب بعد از سه روز از شروع علائم سرماخوردگی ، به ویژه در صورت وجود سرفه و تنفس های سریع ممکن است دچار پنومونی باکتریایی (عفونت ریه با باکتری) شده باشند .

درمان سرماخوردگی

درمان علامتی  درمان شیر خواران و اطفال مبتلا به سرماخوردگی با درمان بیماری در بالغین متفاوت است . آنتی هیستامین ها ، ضد احتقان ها ، داروهای سرفه و خلط آورها ، به تنهایی یا در ترکیب با هم ، همگی برای درمان علائم سرماخوردگی به فروش می رسند . اما مطالعات اندکی درباره نحوه تأثیر و میزان مفید بودن این ترکیبات در اطفال وجود دارد .

در سازمان غذا و داروی آمریکا توصیه ای مبنی بر عدم استفاده از این داروها در اطفال کمتر از 6 سال وجود دارد . ما با این توصیه موافقیم زیرا میزان تأثیر این داروها و عوارض خطرناک بالقوه آن هنوز به طور کامل مشخص نشده است . برای اطفال بزرگتر از 6 سال ، درمانهای سرماخوردگی ممکن است کم خطرتر باشند ، اما کماکان مفید بودن آنها مشخص نیست .

والدین ممکن است در بچه مبتلای بزرگتر از سه ماه برای درمان تب آزاردهنده در چند روز اول بیماری استامینوفن تجویز کنند . ایبوپروفن (با اسم تجاری ادویل) می تواند برای اطفال بزرگتر از 6 ماه تجویز شود. آسپرین نباید در اطفال کمتر از 18 ماه تجویز شود . در ضمن از تجویز این داروها در بچه ای که بدحال نیست ، هیچ سود خاصی به دست نمی آید . والدین باید با کادر بهداشتی درباره زمان و نحوه درمان تب مشورت کنند .

هوای مرطوب ممکن علائم احتقان بینی و آبریزش بینی را برطرف کند . در شیرخواران ، والدین می توانند از قطره های نمکی بینی برای ترقیق ترشحات و به دنبال آن از تخلیه مکشی ترشحات بینی استفاده کنند. اطفال بزرگتر ممکن است بتوانند استفاده از اسپری های نمکی بینی را یاد بگیرند.

والدین باید اطفال خود را برای نوشیدن مقادیر کافی مایعات تشویق کنند ولی نوشیدن بیش از حد مایعات لازم نیست. بچه ها معمولا حین سرماخوردگی اشتهای کمتری دارند و کمتر از حد معمول غذا می خورند اما اگر شیر خوار یا نوزاد به طور کامل از خوردن و نوشیدن برای دوره ای طولانی اجتناب کند ، والدین باید با کادر پزشکی تماس بگیرند.

آنتی بیوتیک  آنتی بیوتیک ها برای درمان سرماخوردگی مفید نیستند ، اما این داروها ممکن است برای درمان عوارض باکتریایی سرماخوردگی مثل عفونت گوش ، پنومونی (عفونت ریه) یا سینوزیت لازم شوند. والدین باید از لزوم تماس با پزشک ، در صورت بروز هر کدام از این عفونتها آگاه باشند .

درمانهای گیاهی و جایگزین  برخی ترکیبات جایگزین ، شامل روی ، ترکیبات گیاهی مثل اکیناسه ممکن است برای پیشگیری یا درمان سرماخوردگی توصیه شوند . شواهد کمی به نفع مفید بودن استفاده پیشگیرانه از ویتامین سی در کاهش دوره سرما خوردگی در اطفال و بالغین وجود دارد. در مجموع به استثنای ویتامین سی ، هیچکدام از این ترکیبات برای درمان مفید نبوده و توصیه نمی شوند .

پیشگیری از سرماخوردگی

برخی اقدامات بهداشتی ساده می تواند به پیشگیری از عفونت با ویروسهای سرماخوردگی کمک کننده باشد، که عبارتند از :

·        شستشوی دستها لازم و اقدامی به شدت مؤثر در پیشگیری از انتشار سرماخوردگی است . دستها باید با آب و صابون خیس شده و برای 15 تا 30 ثانیه به همدیگر مالیده شوند . نیاز به استفاده از صابونهای آنتی باکتریال وجود ندارد . آموزش اطفال برای شستشوی دستها قبل و بعد از غذا خوردن و بعد از سرفه یا عطسه لازم است .

·        شوینده های الکلی دست  جایگزین خوبی برای ضدعفونی کردن دستها است، اگر دستشویی در دسترس نباشد . این مواد باید در تمام سطح دست ، انگشتان و مچ تا هنگام خشک شدن ، پخش شود.  استفاده مکرر از این مواد بدون تحریک پوست و کاهش تأثیر، امکان پذیر است .

·        ممکن است اجتناب کامل از افراد سرماخورده سخت یا حتی غیرممکن باشد ، اما والدین باید تماس مستقیم بچه ها را با این افراد محدود کنند .

·        بسیاری از اطفال با سرماخوردگی نیاز به منع شدن از رفتن به مدرسه یا مهد کودک ندارند ، به ویژه اینکه ، امکان انتشار ویروس توسط آنها قبل از بروز علائم بیماری وجود دارد .

·        استفاده از شوینده های خانگی ویروس کش مثل الکل ، فنول ممکن است به کاهش انتقال ویروس کمک کند .

کی به پزشک مراجعه کنیم ؟

اگر بچه یکی از این تظاهرات را داشت ، والدین باید فوری به پزشک مراجعه کنند :

·        امتناع از نوشیدن برای مدت طولانی

·        تغییرات رفتاری شامل بی قراری یا خواب آلودگی ، که این موارد نیاز به اقدام اورژانس پزشکی دارد .

·        تنفس دشوار یا تنفس های سریع که این موارد نیاز به اقدام  اورژانس پزشکی دارد .

همچنین والدین در صورت بروز علائم زیر یا وجود نگرانی کلی درباره سلامت بچه باید با کادر پزشکی تماس بگیرند :

·        تب بالاتر از 101 درجه فارنهایت یا 38.4 درجه سانتی گراد که بیش از 3 روز طول بکشد .

·        احتقان بینی که بیش از 14 روز به طول انجامد .

·        قرمز شدن یا ترشحات زرد رنگ از چشم ها

·        علائم و نشانه های عفونت گوش ( درد ، پری و گرفتگی گوش)

به طورخلاصه

·        سرماخوردگی گروهی از علائم است که در اثر تعداد زیادی از ویروس ها ایجاد می شود . اطفال کمتر از 6 سال به طور متوسط 6 تا 8 بار در سال (تا ماهی یکبار ) دچار سرماخوردگی می شوند و به طور متوسط علائم بیماری 14 روز طول می کشد . این یعنی بچه می تواند به طور دوره ای علائم سرماخوردگی را برای تقریبا نیمی از روزهای فصل سرد ، بدون بروز نگرانی داشته باشد .

·        سرما خوردگی در 2 تا 4 روز اول بیماری به شدت واگیر دار است ، بیماران به طور معمول   ویروس های سرماخوردگی را در دست هایشان حمل می کنند . به این ترتیب می توانند برای حداقل 2 ساعت سایر افراد را آلوده کنند. برخی ویروسهای سرماخوردگی می توانند روی سطوحی مثل آشپزخانه ، دستگیره در و اسباب بازی ها تا 1 روز زنده بماند . قطرات حاوی ذرات ویروس می توانند از طریق تنفس ، سرفه یا عطسه در هوا پراکنده شده و سایرین را آلوده کنند .

·        علائم و نشانه های سرماخوردگی معمولا 1 تا 2 روز بعد از تماس با ویروس ایجاد می شوند . در اطفال ، احتقان بینی شایع ترین علامت است . اطفال می توانند ترشحات بینی شفاف ، زرد یا سبز رنگ داشته باشند . تب طی سه روز اول بیماری شایع است ، سایر علائم ممکن است شامل گلودرد،  سرفه ، تحریک پذیری ، اختلال خواب و بی اشتهایی باشد .

·        بیشتر اطفال مبتلا به سرماخوردگی دچار عوارض جدی نمی شوند . اما والدین باید در مورد علائم و نشانه های عوارض احتمالی مثل عفونت گوش ، آسم ، سینوزیت و پنومونی آگاهی داشته باشند .

·        مطالعات اندکی درباره تأثیر داروهای سرماخوردگی ( آنتی هیستامین ها ، ضد احتقان ها ، داروهای سرفه و خلط آورها ) در شیرخواران و اطفال وجود دارد و هیچ مطالعه ای نتوانسته سود این داروها را در اطفال نشان دهد.  ما استفاده از این داروها را در اطفال و شیرخواران به علت عدم کارایی ثابت شده و عوارض خطرناک احتمالی توصیه نمی کنیم .

·        والدین ممکن است برای درمان تب منجر به بی قراری در اطفال بالاتر از 3 ماه ، استامینوفن و در اطفال بزرگتر از 6 ماه ایبوپروفن تجویز کنند . استفاده از بخور می تواند علائم احتقان و آبریزش بینی را بهبود دهد . والدین باید کودک خود را برای نوشیدن مقادیر کافی مایعات تشویق کنند ، البته نیاز به نوشیدن بیش از حد مایعات نمی باشد .

·        آنتی بیوتیک ها برای درمان سرما خوردگی مفید نیستند . این داروها ممکن است برای درمان عوارض باکتریایی سرماخوردگی مثل عفونت گوش ، پنومونی یا سینوزیت مورد استفاده قرار گیرند . والدینی که نگران ابتلا بچه خود به یکی از این عفونتها هستند ، می بایستی با کادر پزشکی درباره فرزند خود مشورت کنند . استفاده بی مورد از آنتی بیوتیک می تواند منجر به بروز مقاومت دارویی و یا عوارضی مثل واکنش های حساسیتی شود .

·        برخی ترکیبات جایگزین مثل روی ، ویتامین سی  و ترکیبات گیاهی مثل اکیناسه برای درمان یا پیشگیری از سرماخوردگی توصیه شده اند . اما هیچ کدام از این ترکیبات در مطالعات علمی در این زمینه مؤثر نبوده و استفاده از آنها توصیه نمی شود .

·        اقدامات بهداشتی ساده می تواند از عفونت با ویروس های سرماخوردگی پیشگیری کند که شامل شستشوی دستها ، استفاده از ترکیبات ضد عفونی کننده الکلی و محدودیت تماس با افراد بیمار است .

« بازگشت به صفحه نخست توصیه به بیماران
.....................................................................
صفحه نخست    /     درباره ما    /     عضویت   /    تالار انجمن   /    اخبار   /    آزمون   /    شرایط و مقررات   /    تماس با ما
©1391 انجمن ریه ایران هرگونه کپی برداری ممنوع است
استفاده از مطالب این سایت تنها با ذکر منبع مجاز می باشد